Közzétette a 2023 első negyedévére vonatkozó vezetői hangulatindexét a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO). A negyedévente készülő felmérés szerint az épületüzemeltetéssel foglalkozó cégek vezetőinek egy része bevételkieséssel, egy másik része viszont éppen növekedéssel számol a jövőben.
Egy épület üzemeltetése rendkívül komplex feladat, melynek során az épületet használók, az épületet bérlők és az épület tulajdonosainak az igényeit egyaránt figyelembe kell venni. Az összetett elvárások teljesítésében a technológiai megoldások segítenek, ami lehetővé teszi, hogy az épület hatékonyan, egészséges környezetet teremtve működhessen. Az alábbiakban ennek szellemében azt járjuk körbe, hogy milyen elvárásokkal néz szembe ma egy sikeres FM szolgáltató és miként kezelhető a rendkívüli mértékű energiaáremelkedés.
2022 első negyedévében hivatalosan is elérte a 4 millió négyzetmétert a budapesti modern irodapiac! A régóta várt négymilliós határ áttörését egy széles körű visszaemlékezéssel ünnepeljük meg: egy négyrészes cikksorozatban mutatjuk be, hogy mi történt a hazai piac tanácsadóival, facility management szolgáltatóival és ingatlanfejlesztőivel a több mint 10 év leforgása alatt. Az első részben összefoglalt tanácsadói élmények után, következzen az FM szakma beszámolója! Így látjuk mi, így látjátok ti, a szakma, az elmúlt 1 millió négyzetmétert és a jövőt.
Magyarországon általános probléma a karbantartás és a tisztítás hiánya az ingatlanokhoz tartozó csővezetékeknél, így a tisztítás során előtérbe kerül a bontás nélküli technológia. A LEO FM szakmai programján többek között erről, valamint a Benchmarking IV. könyv és a Jogszabálygyűjtemény digitalizációjáról beszéltek a szakértők, emellett egy új, magyar fejlesztésű UVC robotot is bemutattak.
A B+N Referencia Zrt. 2021 tavaszán felvásárolta az ISS Csoport csehországi, szlovákiai, román és magyar érdekeltségeit. A terjeszkedés folytatásaként most 100%-os tulajdonrészt vásároltak az ISS szlovéniai leányvállalatában.
Fel kell készülni a hamarosan tapasztalható hatalmas energiaéhségre - vélték az FM & Hybrid Office konferencia egyik panelbeszélgetésében résztvevő szakértők. Szó volt a fenntarható épületüzemeltetési lehetőségekről, illetve arról is, hogy a vírushelyzet sem tudta beárnyékolni a fenntarthatósági célokat, és hogy a technológia miként lehet nagy segítség abban, hogy továbbra is egyre erősödjön a vállalati felelősségvállalás.
Irodaházakkal rendszerint azok fejlesztése, értékesítése vagy bérbeadása kapcsán foglalkozik a szakma, kevesebb szó esik azonban az épületek zavartalan működését biztosító tevékenyégről, az épületüzemeltetésről. Az alábbiakban két szakértő segítségével azt a kérdést járjuk körül, hogy mi a facility management (FM) hozzáadott értéke az irodaházaknál, hogyan változott ez az utóbbi években és melyek egy jó üzemeltető legfőbb ismérvei.
Ha innovációról van szó, sokszor azt gondoljuk, hogy ez csak a technológiákban jelenhet meg, például a mesterséges intelligencia továbbfejlesztésével, vagy a robotok minél szélesebb körű alkalmazásával. Pedig ez egyáltalán nincs így, és egy idő után rá kell jönnünk, hogy az igazi innováció és fejlődés a valós emberek fejlesztését jelenti, ami azért is elengedhetetlen, mert mindig lesznek olyan szolgáltatások, amit képtelen magas minőségben, vagy az egyedi igényeknek megfelelően elvégezni egy robot – véli Laczikó Péter, a Prizma Csoport vezérigazgatója. Az étkeztetési, az üzemeltetési, vagy a takarítási munkák során sem tudnak teljesen győzedelmeskedni a robotok a magasan képzett emberi munkaerő felett.
A Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) új kutatást indított a koronavírus hatásainak mérésére (LVKVI) és utólagos elemzésére. A LEO által 2014-ben elindított hangulatindex (LVHI) kérdései alapján a létesítménygazdálkodási szolgáltató szervezetek vezetőitől kértek adatokat az adott hónap tényadatairól.
Korábban az ingatlanpiac „láthatatlan” területeként beszéltek róla, a járvány kapcsán azonban előtérbe került az épületüzemeltetés. Hogy pontosan milyen hatása volt a szektorra a koronavírusnak, milyen ma a szakma megítélése és jövedelmezősége, valamint melyek a legfontosabb technológiai újítások, arról Vágó Lászlóval, a NEO Property Sevices Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk, aki azt is elmondta, hogyan sikerült a vállalatnak a tavalyi brand- és névváltás.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
Több fontos személyi változás is történt a hazai ingatlanpiacon 2020 szeptemberében. A hónap közepétől kezdve Honi Katalin látja el a Colliers magyarországi iroda Property és Facility Management üzletágának irányítását. A szakember mind üzletfejlesztési feladatokért, mind a jelenlegi portfolió kezeléséért lesz felelős. Ezzel párhuzamosan szintén a Colliersnél a cég Occupier Services üzletágának igazgatói pozíciójára 2020 szeptemberétől Ecsődi Miklóst nevezték ki. A BNP Paribas Real Estate Magyarország Property Management és Project Management osztályának irányítását 2020. szeptember 1-től Czimer László látja el. Szintén szeptembertől csatlakozik az Infogrouphoz igazgatóként Czifra Balázs, aki a cégcsoport értékesítési, vagyonkezelési és üzletfejlesztési területeinek felügyeletét látja el. Emellett ugyancsak szeptember 1-jén a CE Land újraindította bérbeadási divízióját, Fábián Zoltán vezetésével.
Az ingatlanpiac állócsillagaként ismert ingatlanüzemeltetési szegmens a korábbi válság alatt stabil tudott maradni, miközben a fejlesztésekkel, tranzakciókkal, befektetésekkel kapcsolatos üzletmenetek nagyon szendvedtek. A jelenlegi válsághelyzet azonban több szempontból is más, az egyes szektorokat is másként érinti. A Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) új kutatást indított a koronavírus hatásainak mérésére (LVKVI) és utólagos elemezésre. A LEO által 2014-ben elindított hangulat index (LVHI) kérdései alapján a létesítménygazdálkodási szolgáltató szervezetek vezetőit kérdezték meg az adott hónap tény adatairól.
Most értékelődött fel igazán az ingatlanüzemeltető cégek szerepe, amellett, hogy az üresen kongó épületek fenntartására még az egyik legnagyobb home office gyakorlat idején is oda kell figyelni, ők biztosítják azt is, hogy a nagyobb irodaházakban, vagy kórházakban, de akár még a tömegközlekedési járműveken is tisztaság fogadja a dolgozókat, utazókat. Mindezt egy olyan környezetben, amikor valóságos licit és harc folyik a vírusölő fertőtlenítőkért és a tisztítószerekért akár 10-szeres árat is elkérhetnek.
Az ingatlanpiac egén állócsillagként tündöklő üzemeltetési piac az a szegmens, ami még a válság alatt is stabil üzletmenetet tudott biztosítani sok-sok cég számára. Ebben a szektorban, a tavalyi év egyik meghatározó bejelentése volt, hogy a maradék 51 százalékos részesedés megvásárlásával a WING egyedüli tulajdonosává vált a korábbi nevén Strabag Property and Facility Services Zrt-nek. Az ingatlanüzemeltető cég azóta NEO Property Services néven folytatja tevékenységét, több mint 20 milliárdos bevétellel és közel 200 megrendelővel. A tulajdonosi szerkezet változásáról és az üzemeltetési szegmens legnagyobb kihívásairól kérdeztük Vágó Lászlót, a cég vezérigazgatóját.
A szakképzés totális átalakításával és az üzemeltetés, mint szakma sokkal jobb elfogadtatásával lehetne orvosolni a gondokat – hangzott el a Property Investment Forum 2019 eseményén.
Húsz új, saját fejlesztésű takarító robotot állít munkába több hazai középületben és a ferihegyi repülőtéren a B+N Rerencia Zrt.- közölte a szerdai sajtóbemutatón a facility management szakterület vezető társasága.
Az infláció magas,ű drasztikus kamatemelések jöhetnek.
Hiába csökkent a Fed, a hitelkamatok csak emelkednek.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?